Jeden volebný obvod je pre Slovensko anachronizmom, je potrebná zmena

Autor: František Palko | 23.5.2019 o 14:17 | (upravené 23.5.2019 o 14:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  570x

V poslednom čase obohatila politickú sféru téma zmeny volebného systému na Slovensku do parlamentu. Tejto téme, ktorú mediálne úspešne otvorili profesionáli z oblasti územnej samosprávy, sa venoval aj prezident SR Andrej Kiska.

Kritizoval slovenský systém, ktorý volí poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je založený na jednom obvode. Počuli sme to z jeho úst prvýkrát počas celého prezidentského mandátu, v čase, keď absolvuje rozlúčkové návštevy doma aj v zahraničí.

Je pravdou, že už roky sme svedkami toho, ako vrcholoví politici, sediaci v Bratislave v národnom parlamente alebo vo vláde, či na stoličkách šéfov opozičných strán proklamujú presvedčenie, že regióny a územné samosprávy sú pre Slovensko životne dôležité. Áno, veď obce a vyššie územné celky hospodária s príjmami zhruba vo výške 6,5 mld. euro, čo tvorí okolo 30% príjmov ústrednej štátnej správy. I napriek tomu, že význam regiónov a ich samospráv narastá, volebný systém Slovenska už dlhé roky zaostáva za týmto vývojom.

Dnešná podoba volebného systému sa opiera o jeden obvod, čo znamená, že na západe, severe, juhu aj východe Slovenska všetci volíme z množiny tých istých kandidátov. Je to systém, kedy v rámci centralizácie moci zaviedol po roku 1998 Vladimír Mečiar. Odvtedy sa vystriedalo niekoľko vládnych garnitúr z opačného politického spektra, avšak toto dedičstvo mečiarizmu aj novodobým politikom vyhovuje. Je tu zrejme obava dať regiónom viac príležitostí v parlamentných voľbách pre osobností, ktoré sú v regiónoch známe a majú skúsenosti. Chápem, že je pohodlnejšie pre súčasné koaličné, či opozičné strany, aj pre tie nové riadiť veci z Bratislavy a neohrozovať v konkurencii bratislavských kariérnych politikov, avšak Slovensko je dnes už iné, ako bolo pred 20 rokmi. Už máme zhruba 17 rokov po decentralizácii verejnej moci a 14 rokov po fiškálnej decentralizácii.

Je už naozaj pokročilý čas nastaviť férové volebné pravidlá a umožniť regiónom dať silnejší hlas v celoštátnej politike. Jeden volebný obvod nemá na Slovensku iné dôvody, ako konzervovať personálny centralizmus straníckych špičiek. Navyše do mečiarovej zmeny volebného systému tu boli štyri volebné obvody, ktoré vychádzali z hraníc vtedajších krajov, Dnes máme 8 samosprávnych krajov a je určite logické oprieť sa pri definovaní volebných obvodov o hranice týchto krajov a umožniť politikom z regiónov sa výraznejšie podieľať na správe veci verejných aj na celoštátnej úrovni.

Je veľkým spoločenským prínosom, že profesionáli z oblasti územnej samosprávy otvorili túto tému a že opäť po rokoch začala oslovovať aj popredných ústavných činiteľov. Petícia za zmenu volebného systému, ktorá môže ešte viac rozprúdiť túto diskusiu je v prospech Slovenska a jej obyvateľov a môžeme dúfať, že sa stane impulzom aj na legislatívnu zmenu a Slovensko statí punc anachronizmu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?