RTVS a slovenský parlament otrávili slávnostnú atmosféru okrúhleho výročia vzniku ČSR

Autor: František Palko | 29.10.2018 o 10:36 | (upravené 29.10.2018 o 12:36) Karma článku: 4,44 | Prečítané:  1811x

Posledný októbrový víkend sa niesol v znamení osláv 100. ročného výročia založenia Československa. Príchuť osláv bola citeľná v spoločenskej atmosfére už takme po celý októbrový čas. RTVS a slovenský parlament ju narušili.

Do slávnostnej atmosféry veľmi necitlivo vstúpila  naša verejnoprávna televízia uputávkou na program „Najväčší Slovák“. Medzi „osobnosti“, ktoré môžu získať tento titul  zaradila aj osobu, ktorá je zodpovedná za rozpad vtedajšieho Československa, a to Jozefa Tisa, prezidenta slovenského fašistického štátu.

Žiaľ nebol to jediný negatívny počin, ktorý narušil  slávnostnú októbrovú atmosféru, ktorá sa niesla v spomínaní na historický okamžik, akým vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov nepochybne bol. Tento druhý počin bol v réžii parlamentu pri hlasovaní o návrhu na zmenu Ústavy SR v prípade kreovania sudcov Ústavného súdu SR a návrhu ústavného  zákona o strope odchodu veku do dôchodku. Čo tieto dva počiny majú spoločné? Na prvý pohľad nás nenapadá žiadny spoločný menovateľ, v skutočnosti je tam však žial niečo, čo má súvislosť.

            O uputávke Jozefa Tisu v pripravovanom programe sa už napísalo vela a takmer unisono negatívne. Menej sa zdôrazňovalo to, že RTVS je podľa zákona nielen rozhlasom a televíziou, ale aj kultúrnou a vzdelávacou inštitúciou. A v tejto funkcii táto verejnoprávna inštitúcia zlyhala, RTVS  môže fungovať predovšetkým vďaka koncesionárskym poplatkom, ktoré platíme my občania Slovenskej republiky, ktorá je založená podľa jej Ústavy na demokratických zásadách. Slovensko je aj členom Európskej únie, ktorá je založená na princípe humanizmu. Učebnice dejepisu charakterizujú Slovenský štát počas druhej svetovej vojny ako fašistický, ktorý pôsobil ako satelit hitlerovského Nemecka. Jeho prezident bol právnoplatne odsúdený regulérnym súdom, predtým zajatý v Nemecku americkým vojskom a na tom sa doposiaľ nič nezmenilo.

Akým právom RTVS sa rozhodla vstúpiť do tejto oblasti, ako zdôrazňujem vzdelávacia inštúticia a poskytla túto osobu pre verejné hlasovanie ľudí, či je to vojnový zločinec alebo mučeník? Doteraz som nepočul názor Rady STV, ktorá podľa zákona dohliada na dodržiavanie zákona zo strany RTVS. Zákon jasne hovorí, že programovú službu RTVS tvoria programy, založné na zásadách demokracie a humanizmu. Čo bolo demokratické a čo bolo humanistické na počinoch Jozefa Tisa, ktorý poslal 58 000 Židov do koncentrákov na smrť? Čo bolo demokratické na fungovaní jedinej štátostrany Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, ktorej Jozef Tiso stál na čele a ktorá mala ozbrojenú zložku Hlinkovu gardu, ktorá asistovala gestapu na vraždách Slovákov. Žiaľ nezaregistroval som ani vyjdrenie Ministerstva kultúry SR ani Minisiterstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Viem, že nemajú priame kompetencie voči RTVS, sú však ústredným orgánom štátnej správy v oblasti kultúry a teda i médií a v oblasti vzdelávania, takže ich názor som očakával a určite nie ako jediný občan Slovenskej republiky.

Je absurdné, že doteraz RTVS nestiahla túto upútavku. Dočkali sme sa akurát arogantných odpovedí programového riaditeľa pána Ťapáka, ktorý v rozhovore pre jeden denník argumentoval marketingovým pohľadom na vec. Z úst vysokopostaveného predstaviteľa RTVS je to absurdné. Ak by to bol argument komerčnej televízie, ktorá má povedzme zahraničných majiteľov, menej by ma to rozčuľovalo, aj keď je otázkou pre orgány činné v trestnom konaní, či tento skutok by  nemal povahu trestného činu šírenia fašizmu. Zo strany RTVS argumentovať propagovanie predstaviteľa fašizmu marketingovými cieľmi je nepochopenie pozície RTVS na slovenskom mediálnom trhu.

            Relativizovanie osoby Jozefa Tisa a Slovenského štátu má za následok aj to, že dnes v slovenskom parlamente máme poslancov, ktorí túto osobu velebia, verejne ju oslavujú a Slovenský štát považujú mylne za jedinečnú historickú udalosť, ktorá Slovákom splnila právo na sebaurčenie. Dôležitosť týchto poslancov, ktorí sú združení v jednej z parlamentných strán sa počas slávnostnej atmosféry vzniku Československa zvýraznila pri hlasovaní dvoch návrhov na zmenu Ústavy, ktorí boli pripravení podporiť vládnu koalíciu. Tým prvým mala byť legislatívna zmena pri strážení ústavnosti na Slovensku, ktorá je zdôrazňujem založená na princípe demokracie a tým druhým zmena Ústavy, ktorým sa mal zastropovať vek odchodu do dôchodku.

Nikdy nebude prijateľné pre mňa a verím, že ani pre mnohých ďalších ľudí, ktorí uvažujú v duchu zásad demokracie a humanizmu, aby v čase, keď je málo poslancov vo vládnej koalícii a nie je vôľa pre dohodu koalície a demokratickej opozície, aby sa kreaovala Ústava a zákony s pomocou tých, pre ktorých je holokaust výmyslom, Jozef Tiso hrdina a mučeník a Slovenský štát najväčšie víťazstvo Slovákov v práve na svoje sebaurčenie. Rovnako tak nie je prijateľné, aby verejnoprávna RTVS ako vzdelávacia a kultúrna inštitúcia propagovala fašistov bez ohľadu na ciele.

Slovensko má iba jednu cestu pred sebou, tou je pokračovanie na ceste demokracie a humanizmu a verejné inštitúcie majú byť tie prvé, ktoré majú dávať ľuďom vzor ako ísť ďalej. Opačná cesta je cesta do politického pekla.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vzťah s Poórom vysvetľuje okrem Holého už aj Kollár zo Sme rodina

Dnešný šéf parlamentu kedysi predával oligarchovi dve firmy.

Rozprávky SME

Divé labute (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.


Už ste čítali?