Odvod z obratu obchodných reťazcov odštartoval hru na nájdi si svoj mešec

Autor: František Palko | 11.10.2018 o 10:04 | Karma článku: 2,38 | Prečítané:  925x

Návrh rozpočtu, ktorý včera vláda schválila priniesol zvláštnu anomáliu. Keď chce rezort získať viac peňazí a príjmy z daní, či iných štandardných príjmov na to nestačia, vymysli  si strana, ktorá daný rezort riadi špeciálny odvod.

Presne tak sa to stalo v prípade „dvojnásobného“ rozpočtu rezortu pôdohospodárstva, z ktorého sa máme teraz tešiť. Tento raz to je osobitný odvod z čistého obratu obchodných reťazcov, ktoré predávajú potraviny. Naháňať si umelo príjmy, aby bolo na míňanie takýmto spôsobom je deväť rokov po vstupe Slovenska do eurozóny je, ako sa už dnes zvykne hovoriť, cez čiaru. Tvorba rozpočtu by totiž mala mať už istú zabudovanú úroveň, pod ktorú neideme. A toto je už za hranicou slušného správania pri tvorbe rozpočtu.

Je to odvod, ktorý nemá absolútne žiadnu ekonomickú logiku. Ide o zdanenie už zdanených príjmov podnikateľských subjektov na komodity, ktoré konzumujú všetci občania, aj dôchodcovia, aj bohatí, aj zamestnanci, pretože všetci musíme jesť. Tešiť sa z každoročných dodatočných 150 miliónov euro vyzbieraných od ľudí, ktorí kupujú rožky, mlieko a ostatné potraviny pre rezort pôdohospodárstva je navyše nemorálne. A to aj preto, že vyššie ceny, ktoré tento odvod prinesie zaplatia všetci tí, ktorí v obchodných reťazcoch kupujú, teda skoro všetci občania.

Zatiaľ nepovšimnuté ostalo to, že okrem toho, že táto iniciátíva je do neba volajúci nezmysel, je navyše otravná aj v tom, že že plánuje zamestnávať daňové úrady kontrolou nad plnením si povinnosti voči štátu kontrolovať, či obchodné reťazce tento odvod odvádzajú a či v správnej výške. Návrh zákona ráta s pokutami, konaniami daňových úradov voči obchodných reťazcov, proste šikanou.

Dôvody, ktorý v návrhu zákona, ktorým sa má tento nezmysel legalizovať predkladatelia ovplývajú veľkým darom ľudovej slovesnosti. Ako inak možno chápať to, že tento odvod prispeje k potravinovej bezpečnosti Slovenska alebo, že z takto získaných peňazí sa budú financovať napríklad analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom poľnohospodárskych produktov. Alebo, že takto bude možné financovať rozvíjanie a podporovanie kultúry a tradície v regiónoch.

Čo príde na budúci rok? Osobitný odvod pre obchodné reťazce, predávajúce nábytok, aby bolo možné financovať povedzme v rámci rezortu hospodárstva výstavy súvisiace s odbytom drevárskej výroby? Alebo bude zavedený osobitný odvod z dýchania vzduchu, aby bolo možné financovať ďalšie aktivity tentoraz v rezorte životného prostredia? To, že takýto návrh na vláde prešiel a že Ministerstvo financií sa s touto iniciatívou stotožnilo je nebezpčný precedens do budúcna. Bol práve vyslaný signál, že možno úspešne takto skúšať hru: „nájdi si svoj mešec“, keď nejaká koaličná strana chce získať peniaze pre nejaký rezort na ktoré v rozpočte nie sú zdroje.

Aj keď už radosť bola obrovská v rámci rezortu pôdoshopodárstva z predpokladaných vyzbieraných peňazí od ľudí, konzumentov potravín, návrh zákona ešte nebol prerokovaný v parlamente. Ostáva dúfať, že poslancom so zdravým rozumom sa podarí tento nebezpečný pokus robiť si z rozpočtu nafukovací balón zvrátiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?